Nasz profil na FaceBook !

Start Relacje 2013-2017 Wieża bez zamku i góra bez drogi, czyli nieznane zakątki Wzgórz Włodzickich

Patronat medialny:

Punkt kontaktowy
(informacje, zgłoszenia)

Biuro Informacji Turystycznej
Rynek 2
57-400 Nowa Ruda

tel. 74 872 03 08


Opiekun strony Koła

Witold Telus

witold.telus@gmail.com
tel. 509 854 680

Najbliższe imprezy (układ chronologiczny):

Data zaproszenia

Trasa lub opis

Organizator

Uwagi

Prowadzi
10.12.2016r Drezno (Zwinger, miasto, Jarmark Bożonarodzeniowy) PTTK Nowa Ruda A. Behan
11.12.2016r. Nowa Ruda-Zacisze-Słupiec PTTK Nowa Ruda ostatni spacer 2016 Cz. Dominas
Wieża bez zamku i góra bez drogi, czyli nieznane zakątki Wzgórz Włodzickich PDF Drukuj Email

W słoneczną, wiosenną niedzielę 23 lutego 2014r. 17-osobowa grupa członków i sympatyków Koła PTTK im. "Gwarków Noworudzkich" z Nowej Rudy wybrała się na wycieczkę w całkowicie nieznane rejony Wzgórz Włodzickich, czyli obszar, gdzie wzgórza te właściwie się zaczynają. Grupę poprowadził kol. Czesław Dominas.

Wycieczka rozpoczęła się o godzinie 10:00 na stacji Gorzuchów Kłodzki, gdzie część dojechała szynobusem, a część innymi sposobami. Grupa, skąpana w lutowym słońcu wyruszyła na podbój kolejnych wzniesień. Na "pierwszy ogień" trafiło wzgórze Grodziszcze (396), gdzie trafiliśmy na starą, ale bardzo zniszczoną wieżę widokową, stylizowaną na ruiny zamku. Niestety z dawnych, drewnianych schodów nie zostało ani stopnia. Wieżę widokową zatem można było oglądać tylko od spodu. Może jakiś prastary von Magnis kiedyś odtworzy ten zabytek? Po krótkim postoju przy ruinach wieży zeszliśmy leśną ścieżką w dół, w kierunku wciąż widocznej linii kolejowej. Tuż obok niej skręt w prawo, w drogę wiodącą w kierunku leśniczówki w Bożkowie (też od Magnisów). Po drodze minęliśmy całkiem dobrze utrzymany staw, wokół którego rosły przepiękne, ogromne dęby (to też sprawka rodu von Magnis). Tuż za leśniczówką droga poprowadziła nas zboczem Czerwonej Góry (413) i dalej, bardzo męczącą lesną drogą, wijącą się malowniczymi zakosami w kierunku wzniesienia Wesoła (492). Czy ja wiem, czy taka wesoła? Raczej Męcząca albo Sapiąca. Jak kto woli. Drogą leśną dotarliśmy do ostatnich zabudowań osiedla Zagórze w Słupcu. Po krótkiej naradzie grupa wybrała kolejne podejście na szczyt Wilkowca (598). Tu już było całkiem poważne wspinanie - wśród leśnych przecinek. Ale widok na szczycie był tego wart. Z jednej strony widać było odległy szczyt Śnieżnika, a z drugiej białą kopułę Śnieżki. Na dowód nasz fotograf, kol. Edward Lada wykonał zdjęcie. Ze szczytu Wilkowca nie było już tak przyjemnie zejść. Liczne sugestie i wskazówki oraz mnogość przewodników przyniosły taki skutek, że zaczęliśmy schodzić całkiem poza ścieżkami, prosto w dół, przez bardzo strome zbocze. Nawet biegające wszędzie sarny zdawały się omijać to zbocze. Nie na darmo ludowa opowieść nazywa to wzniesienie "Diabelską Górą". Na szczęście mordercze zejście nie było bardzo długie i w końcu stanęliśmy na łące nad ulicą Kasztanową w Słupcu. Potem już całkiem łagodnie, obok starego zboru ewangelickiego dotarliśmy do przystanku autobusowego. Tu część wybrała powrót samochodem, a część postanowiła zaczekać na transport busem, podziwiając widoki na Wilkowiec i sącząc lokalny... eee... napój gazowany. Wycieczka udała się, a wspomnienie gorącej lutowej niedzieli już zaowocowało pomysłem na kolejny wypad. Podobno ma to być sobota 1 marca i podobno na Ptasi Wierch. No, zobaczymy.

Zdjęcia: E.Lada i J.Okoński

Wzór wypełnienia książeczki GOT:

Data
odbycia
wycieczki

Trasa wycieczki Nr grupy
górskiej
wg reg. GOT
Punktów
wg reg.
GOT
Czy
przodownik
był obecny
Podpis i nr legitymacji
przodownika turystyki
górskiej
23.02.2014 Gorzuchów-Grodziszcze-Wilkowiec-Słupiec
15km 300m
S11 18 tak
 

Komentarze   

 
0 #1 -Dziękuję !Janek 2014-02-24 16:43
- Serdeczne podziękowania niestrudzonym kol. Cz.Dominasowi za profesjonalne przewodnictwo, kol. W.Telusowi za organizację przedsięwzięcia , Braci Turystycznej za przemiłą atmosferę sobotniej wędrówki, oraz "czynnikom wyższym" za cudowną pogodę :-))
-Jak było?
Kto był, - to wie. Kto nie był, - niech żałuje!
Z turystycznym pozdrowieniem.
 
 
0 #2 mój piewszy raz:-)sylwia 2014-03-11 22:32
serdeczne podziekowania dla wszystkich:orga nizatorów,uczes tników,zrzeszon ych i nie:-) oraz dla Beaty za zaproszenie.Był o wspaniale!I muszę przyznać-to wędrowanie jest zaraźliwe:-)
 

Nie masz uprawnień do komentowania

kanał RSS

feed-image Kanał RSS

licencja

Wszelkie materiały na tej stronie są własnością Koła PTTK im. "Gwarków Noworudzkich" w Nowej Rudzie.
Rozpowszechnianie zawartych tu informacji wymaga zgody opiekuna strony lub władz Koła.
Rozpowszechnianie wyłącznie z podaniem adresu internetowego strony Koła i nazwiska autora materiału.