Znaczki członkowskie na rok 2019: 55,- normalny, 30,- ulgowy i 25,- ulgowy dla młodzieży dostępne są w biurze Oddziału PTTK w Kłodzku i w siedzibie naszego Koła.
WAŻNE Aby na bieżąco otrzymywać informacje o zaproszeniach i relacjach na naszej stronie warto zainstalować aplikację "Nowa Ruda" (dla smartfonów z systemem Android) DO POBRANIA TUTAJ

Najbliższe imprezy (układ chronologiczny):

OrganizatorDataKoszt *)Ilość
miejsc
TrasaTrudnośćNazwaProwadzi
Koło Nowa Ruda2019-11-23brakb/oNowa Ruda-Gaik-Nowa Ruda10 km, 200m podejść"Na krańcach Wzgórz Włodzickich"Honorowy Przodownik Turystyki Górskiej, Czesław Dominas
Koło Nowa Ruda2019-12-0715,50 zł60Nowa Ruda-Zacisze-SłupiecVI Rajd BarbórkowyPrzodownik Turystyki Górskiej, kol. Edward Lada

*) koszt w nawiasie dotyczy uczestników spoza Koła PTTK w Nowej Rudzie

Mało propozycji? Dodaj swoją propozycję wycieczki KLIKNIJ TUTAJ!


Koło PTTK im. "Gwarków Noworudzkich"
w Nowej Rudzie
ma zaszczyt zaprosić Państwa
na "Na krańcach Wzgórz Włodzickich"
w dniu 23. listopada 2019r.

Trasa wycieczki:

Nowa Ruda - Włodowice - Gaik - Włodowice - Nowa Ruda

Miejsce zbiórki:


9:00 Stadion, Nowa Ruda

Opis trasy:

10 km, 200m podejść

Zakończenie:

14:00 Nowa Ruda, Stadion

Kierownictwo:

Honorowy Przodownik Turystyki Górskiej, Czesław Dominas

Koszt:

brak

Zapisy:

Najpóźniej do godz. 12:00 dnia 2019-11-22 (także w Biurze Koła, Nowa Ruda, Rynek 2, tel. 74 872 0308)

Uwagi:

Planowane jest ognisko na Gaiku, prosimy o stosowne zaopatrzenie

Patronat medialny:

Koło PTTK im. "Gwarków Noworudzkich" zaprasza wszystkich chętnych, nie tylko z PTTK. Przypominamy jednocześnie, że członkowie PTTK z opłaconymi składkami członkowskimi korzystają z ubezpieczenia grupowego. Uczestnicy nie będący członkami PTTK mogą wykupić ubezpieczenie za 1 zł przy zgłoszeniu udziału z numerem PESEL najpóźniej na 3 dni przed planowaną imprezą.

REGULAMIN IMPREZY


Regulamin Rajdu: KLIKNIJ!

Koło PTTK im. "Gwarków Noworudzkich" zaprasza wszystkich chętnych, nie tylko z PTTK. Przypominamy jednocześnie, że członkowie PTTK z opłaconymi składkami członkowskimi korzystają z ubezpieczenia grupowego. Uczestnicy nie będący członkami PTTK proszeni są o samodzielne ubezpieczenie.

REGULAMIN IMPREZY

2019-11-11

VI Rajd Niepodległości

Gwarkowie nie sprawdzają prognoz. Gwarkowie ustalają pogodę!

W Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada 2019 roku, zgodnie z kołową tradycją uczciliśmy święto czynem, a zatem wraz z 21 uczestnikami ruszyliśmy na podbój Wzgórz Włodzickich. Pierwszy etap to słynny (w niektórych kołach) "znikający szlak" ze stacji kolejowej Świerki Dolne do centrum miejscowości, gdzie już szykowano się do (równie tradycyjnego) Biegu Niepodległości organizowanego przez Gminę Nowa Ruda. Pamiątkowe zdjęcie na starto-mecie, kubek kawy i ruszamy.

Najpierw powoli... jak żółw ociężale... ruszyła ekipa przez łąkę ospale. Szarpnęła turystów i ciągnie z mozołem. I poszli gwarkowie, jak zawsze zespołem. A potem pod górę, przez las i zarośla prosto na wieżę co na szczycie wyrosła.

I choć na wieży nie było jeży to każdy Jerzy dziś nam uwierzy, że i młodzieży do wieży gros bieży. I tak to pod wieżą zaszło spotkanie.

Kolega Janek zupełnie chyłkiem podprowadził dzielną młódź ze Słupca. Była okazja razem poświętować.

A my hyc - na wieżę, hyc - z wieży i już na miejscu przy krzyżu palimy ognisko. No bo tradycja musi być zachowana! A po kiełbasce - prosto na Fisztyk. Klucząc między sapiącymi biego-chodziarzami docieramy do ruin dawnej wsi Sośnina (Fisztyk), gdzie w samo południe odśpiewaliśmy hymn narodowy. Pełne cztery zwrotki!

Z Fiszytka już prosto piękną trasą przez Jawornik do Nowej Rudy. Widoki naprawdę godne święta.

I tak oto dobiegł końca kolejny już Rajd Niepodległości, prowadzony przez Przewodnika Sudeckiego, kol. Witka Telusa.

Wpis do książeczki GOT:

11.11.2019 Świerki Dolne-Świerki-Włodzicka Góra-Krępiec-Nowa Ruda, grupa S.11, 15pkt GOT
Przodownik był obecny (nr leg. 8087).

Galeria zdjęć

2019-10-26

Całkiem słonecznie na Wielkiej Deszczowej

W zaskakująco ciepłą i słoneczną sobotę, 26 października 2019r. nasze Koło wzięło udział w uroczystościach oddania do użytku nowej wieży widokowej na najwyższym szczycie Gór Orlickich - Velkej Destne. Razem z nami do Zieleńca pojechali członkowie Koła z Kłodzka. Zarząd Oddziału PTTK reprezentowali: Prezes Zarządu - Piotr Wojnarowski, wiceprezes Zarządu - Witold Telus i członek Zarządu - Marek Krzan. Kol. Witek Telus pełnił także honory kierownika zamieszania.

Wygodnym autokarem z firmy Pana Piotrowskiego pojechaliśmy na parking przy "Nartoramie" w Zieleńcu, skąd wyruszyliśmy w górę, na Serlicha szlakiem niebieskim. Na parkingu pod Serlichem powitał nas serdecznie kol. Ladislav Hradecky z Klubu Czeskich Turystów (grupa z Rychnova nad Kneznou). Dalej już wspólnie z grupami czeskimi udaliśmy się szlakiem czerownym w stronę "srubu" pod szczytem Velkej Destny. Była okazja na posiłek, napoje i odbiór okolicznościowych pamiątek.

Około 12:00 bardzo licznie zgromadzeni turyści zostali powitani hymnem narodowym Republiki Czeskiej w wykonaniu "podniebnej orkiestry", potem oficjalne otwarcie i "chrzest" i już - nowa wieża na Velkej Destnie została oddana turystom.

Ciekawym akcentem były elementy tradycyjnych czeskich "czarodziejnic" - na trasie spotykaliśmy bardzo dziwne postaci - ogniste panie, błędniki, śmiechacza, kostuchę i czort wie co jeszcze.

Już po południu wróciliśmy pod Serlicha, gdzie zdążyliśmy jeszcze odwiedzić "Masarykową Chatę" i następnie wróciliśmy do Zieleńca, skąd wróciliśmy autokarem do Nowej Rudy.

Serdecznie dziękuję za udział i zapraszam na otwarcia kolejnych wież widokowych.

Wpisy do książeczki GOT:

Data: 26.10.2019
(S.14) Rozdroże pod Hutniczą Kopą - TPG Zieleniec (6p.)
(CZ) TPG Zieleniec - Velka Destna - TPG Zieleniec (8km, 100m) (9p.)
(S.14) TPG Zieleniec - Rozdroże pod Hutniczą Kopą (4p.)

Łącznie: 19 pkt GOT

Przodownik był obecny (nr. leg 8087)

Galeria zdjęć

2019-10-12

W cieniu Waligóry

W piękny jesienny październikowy dzień, wybraliśmy się na wędrówkę w Góry Suche.

Z Głuszycy Górnej kierujemy się w stronę byłego (obecnie zalanego) kamieniołomu melafiru.

Pięknie prezentowały się ok. 50 metrowe urwiska, oświetlone promieniami słońca i odbijające się w szmaragdowej wodzie. Zimą atrakcją jest tu wspinaczka na lodospadach. Dalej ruszamy ścieżką stromo wspinającą się pod Raróg i Ostoję, szczyty Gór Suchych. Po drodze zbieramy grzyby, które tego roku super obrodziły. Schodząc ze szczytów, oglądamy piękne panoramy gór, z Waligórą na głównym planie. W Łomnicy odwiedzamy smażalnię pstrągów Złota Woda, my reflektujemy na podpłomyki i swojski chleb ze słonecznikiem. Jeszcze dojście do stacji PKP w Głuszycy, gdzie kończymy naszą jesienną wędrówkę.

Edek Lada.

Wpis do książeczki GOT:

Data: 12-10-2019
Trasa: Głuszyca Górna - Kamyki - Raróg - Ostoja - Łomnica - Głuszyca (10 km +300 m przew.)
Grupa: S.09
Punkty GOT: 13
Czy przodownik był obecny? : tak 

Galeria zdjęć

2019-10-05

Kartofelek z wody - na gorąco

W dniu 05.10.2019 r. pomimo niesprzyjającej pogody (padający deszcz) Gwarkowie Noworudzcy stawili się na linię startu Rajdu Kartofelek tj. na stacji PKP Nowa Ruda. Pamiątkowe zdjęcie i ruszyliśmy opatuleni płaszczami przeciwdeszczowymi, ale w dobrych humorach w trasę, która wiodła w większości bez szlaku drogami znanymi przodownikowi : „pod pastuchami” omijając krowie „placki”, trochę po błotku. Krótki odpoczynek na Ptaku i meta na Ranczu w Dolinie, gdzie oczekiwała na nas grupa PTTK Kłodzko, która maszerowała z Gorzuchowa Kłodzkiego. Na miejscu odbyły się konkursy przygotowane przez kolegę Czesława Dominasa, grochóweczka , pieczone ziemniaczki i losowanie nagród dla wszystkich uczestników Rajdu.

Edward Soja

Data odbycia wycieczki

Trasa wycieczki

Nr grupy górskiej wg reg. GOT PTTK

Punków wg. reg. GOT PTTK

Czy przodownik był obecny

5.10.2019

Nowa Ruda PKP – Kołowa-Trasa Dwóch Wież – Połoniny – Księżno – Ptak – Ranczo w Dolinie 11 km, 300 m

S. 11

14

Tak


 

Galeria zdjęć

2019-09-28

Grzyby z przygodami

Grzybowy rajd 28-09, zaczął się od przygód transportowych, opóźnienia pociągu, lecz był to jedyny ujemny punkt naszej wędrówki. Ze Świerk Dolnych wyruszamy zielonym szlakiem, podchodząc pod Gontową rozpoczęliśmy zygzakową wędrówkę, to w lewo, to w prawo, a było w czym wybierać. Prawdziwki, podgrzybki, maślaki, zajączki, wybieraliśmy co ładniejsze.

Półmetek wędrówki, Gospoda Harenda, mini zoo, krótki odpoczynek i potem do Ludwikowic dochodzimy bez problemów.

Relacja dość krótka, bo większość czasu zajęło nam bardzo udane grzybobranie, wszyscy byli zadowoleni, efekty widoczne na zdjęciach.

 

Edek Lada.

 

Galeria zdjęć

Wszystkie materiały zawarte na stronie są własnością Koła PTTK im. "Gwarków Noworudzkich" w Nowej Rudzie.
Kopiowanie i rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą Zarządu Koła
wyłącznie z podaniem adresu strony Koła jako źródła