Znaczki członkowskie na rok 2020: 65,- normalny, 40,- ulgowy i 30,- ulgowy dla młodzieży dostępne są w biurze Oddziału PTTK w Kłodzku i w siedzibie naszego Koła od dnia 13.01.

Koło Nowa Ruda2020-10-17z powodów ogólnie znanych wycieczka została odwołana"Szlakiem Zamków Piastowskich cz.III"

Zaproszenie nr 149

Koło PTTK im. "Gwarków Noworudzkich"
w Nowej Rudzie
ma zaszczyt zaprosić Państwa
na "Szlakiem Zamków Piastowskich cz.III"

z powodów ogólnie znanych wycieczka została odwołana

2020-10-03

Rajd KARTOFELEK 2020

Oddział PTTK Kłodzko zorganizował rajd "Kartofelek"Tradycja tego rajdu sięga głęboko w przeszłość.W tym roku odbył się w dniu 3.10.2020 .Koło PTTK " Gwarków Noworudzkich " oczywiście z Nowej Rudy też zaakcentowało swoją obecnością.Do Kłodzka wybrało się dziesięć osób .Wędrowaliśmy trasą nr 3, od pręgierza na kłodzkim rynku do ulicy Śląskiej i dalej przez Owczą Górę,Wysoką Drogą w stronę Boguszyna a celem była kaplica a właściwie plac koło niej. Tradycyjnie ognisko i pieczenie kiełbasek. Najważniejsze jednak to spotkanie ze znajomymi ,rozmowy i wspomnienia innych rajdów i chwil spędzonych razem. Jak tradycja każe nie mogło obyć się bez konkursów i nagród.Nastroje były wspaniałe, nawet wiejący wiatr nie zdołał przygasić radości i śmiechów.Po godzinie 14 zostało ogłoszone zakończenie rajdu. Zdarzenie  przeszło do przeszłości. Został tylko powrót do Kłodzka ale już inną drogą. Nasza grupa pokonała odległość 12 km. W radosnych nastrojach powróciliśmy do domów. Dziękujemy organizatorom za miłą imprezę.

2020-09-12

II Rajd Porozumienia na Biskupiej Kopie

12 września 2020 uczestniczyliśmy w wyprawie na Biskupią Kopę, czyli II Rajdzie Porozumienia Sudeckiego Nysa – Kłodzko. Pierwotnie miał odbyć się  w maju, jednak przez covid został przeniesiony na wrzesień. W rajdzie uczestniczyło 10 członków naszego koła. Pogoda super dopisała, na szczycie pyszny bigos i super odznaka oraz dyplom uczestnictwa. Na wieży jedyną uciążliwością była rójka mrówek, która przeszkadzała w podziwianiu widoków. Rajd był bardzo udany.

2020-08-01

Rajd na Ostas, czyli "Czacha Dymi"

Nareszcie! Można było pójść w góry z najlepszym Kołem PTTK w okolicy. 1 sierpnia 2020r. 26-osobowa grupa noworudzkich "Gwarków" pod kierunkiem Przewodnika Sudeckiego, kol. Witolda Telusa (z merytoryczno-organizacyjnym wsparciem Honorowego Przodownika Turystyki Górskiej, kol. Czesława Dominasa i Przodownika Turystyki Górskiej, kol. Edwarda Lady) wyruszyła na podbój jednego z mniej znanych skalnych labiryntów w Górach Stołowych.

Ostas to niewielka formacja skalna niedaleko miasteczka Police nad Metuji, do której łatwo można dotrzeć samochodem lub szlakiem z pobliskiej stacji kolejowej. My wybraliśmy łatwiejszy dojazd na parking pod Ostasem.

Potem wędrówka pomiędzy fantazyjnymi skałkami, spośród których w pamięć zapadły: Sokół, Niedźwiedź, Trójpalczasta Skała, Diabelskie Auto, Czaszka, Zdrajca i Cyganka. Jest też kilka fajnych tarasów widokowych i całkiem wymagające technicznie skalne rozpadliny. Można się spocić.

Po Ostasu następne kroki na Kocici Hrad, czyli Koci Zamek. Ciasne szczeliny skalne (w sam raz dla kota), kręta ścieżka pomiędzy Rękawicą, Sokołem i Trygławem i jesteśmy u podnóża masywnego bloku skalnego, czyli rzeczonego Kociego Zamku. Szkoda, że wracać trzeba tą samą drogą...

Na koniec powrót na obiad w Broumovie i wyjazd do domu.

Dziękuję uczestnikom za cierpliwość i gratuluję wytrwałości.

2020-02-29

Skok na hałdę

W dniu 29.02.2020 r. 4 osobowa  grupa „Gwarków Noworudzkich”  wyruszyła spod MOK-u  w kierunku ulicy Srebrnej, następnie ulicą Jasną i zrobiła skok w kierunku Hałdy.  Początkowo było błotko rozjeżdżone przez quadowców, ale później było już lepiej. Poranek był lekko wietrzny i po drodze mijaliśmy jeszcze zamarznięte kałuże. Ze szczytu „Hałdy” podziwialiśmy panoramę gór Sowich górę św. Anny z Krępcem, górę Wszystkich Świętych, zamglony Masyw Śnieżnika oraz Korunę. Kilka fotek i wymarsz na Rudą Górę, na której ostatnia wichura zostawiła swój ślad w postaci połamanych    i powyrywanych z korzeniami drzew a my lawirując pomiędzy nimi dotarliśmy do wiaty. Widok przerażający- jak można zostawić po sobie tyle butelek po wódce i piwie, że aż nas cofnęło- po pozbieraniu częściowym tych pozostałości i wrzuceniu ich do kosza rozpaliliśmy ognisko. Pieczenie kiełbasek w obecności rudego kotka i w trochę lepszych  nastrojach powróciliśmy z powrotem na linię startu Nowa Ruda MOK.

Zdjęcia; Edek Lada i Edek Soja

Opis: Edek Soja

Data odbycia wycieczki

Trasa wycieczki

Nr grupy górskiej wg reg. GOT PTTK

Punków wg. reg. GOT PTTK

Czy przodownik był obecny

29.02.2020 r.

Nowa Ruda MOK  – ul. Srebrna- ul. Jasna – Hałda – Ruda Góra - Nowa Ruda MOK       6,5 km,   150 m

S. 11

2020-02-22

Rajd (nie)zimowy

W dniu 22.02.2020 r. 12 osobowa grupa „Gwarków Noworudzkich” spotkała się na kolejnym spacerze w poszukiwaniu śniegu. Wyruszyliśmy zielonym szlakiem do Przełęczy pod Krępcem i dalej bez szlaku do Bieganowa. Trzeba przyznać , że w tym dniu trochę wiało, ale za to widoki na pasma górskie – Karkonosze z oświetloną przez słońce i zaśnieżoną Śnieżką, Broumovskie Steny z Broumovem, Góry Stołowe, Góry Orlickie – z wieżą widokową na Velkiej Destnie, wieża Suszynka, Góry Bystrzyckie, masyw Śnieżnika były przecudowne. Pod wiatą na Bieganowie z trudem rozpaliliśmy ognisko ( z powodu wiatru nie chciała zapalić zapalniczka ) pieczenie kiełbasek i w dobrych nastrojach powróciliśmy z powrotem na linię startu Nowa Ruda MOK.

Zdjęcia; Edek Lada i Edek Soja

Opis: Edek Soja

Data odbycia wycieczki

Trasa wycieczki