Znaczki członkowskie na rok 2020: 65,- normalny, 40,- ulgowy i 30,- ulgowy dla młodzieży dostępne są w biurze Oddziału PTTK w Kłodzku i w siedzibie naszego Koła od dnia 13.01.
WAŻNE Aby na bieżąco otrzymywać informacje o zaproszeniach i relacjach na naszej stronie warto zainstalować aplikację "Nowa Ruda" (dla smartfonów z systemem Android) DO POBRANIA TUTAJ

Najbliższe imprezy (układ chronologiczny):

OrganizatorDataKoszt *)Ilość
miejsc
TrasaTrudnośćNazwaProwadzi
Koło Nowa Ruda2020-01-18brakb/oNowa Ruda MOK- Pionierów Punkt Widokowy - Nowa Ruda MOK6 km, 170 m podejść 8 pkt GOT"Poszukiwanie śniegu II"Przodownik Turystyki Górskiej, Edward Soja

*) koszt w nawiasie dotyczy uczestników spoza Koła PTTK w Nowej Rudzie

Mało propozycji? Dodaj swoją propozycję wycieczki KLIKNIJ TUTAJ!


Koło PTTK im. "Gwarków Noworudzkich"
w Nowej Rudzie
ma zaszczyt zaprosić Państwa
na "Poszukiwanie śniegu II"
w dniu 18. stycznia 2020r.

Trasa wycieczki:

Nowa Ruda MOK - Stara Osada - Pionierów Punkt Widokowy - Ścieżka Dydaktyczna -Nowa Ruda MOK

Miejsce zbiórki:

10:00 MOK, Nowa Ruda

Opis trasy:

6 km, 170 m podejść 8 pkt GOT

Zakończenie:

14:00 Nowa Ruda MOK

Kierownictwo:

Przodownik Turystyki Górskiej, Edward Soja

Koszt:

brak

Zapisy:

Najpóźniej do godz. 12:00 dnia 2020-01-17 (także w Biurze Koła, Nowa Ruda, Rynek 2, tel. 74 872 0308)

Uwagi:

Planowane jest ognisko na punkcie widokowym - proszę zaopatrzyć się w kiełbaskę i jak kto może to również w drewienko.

Patronat medialny:

Koło PTTK im. "Gwarków Noworudzkich" zaprasza wszystkich chętnych, nie tylko z PTTK. Przypominamy jednocześnie, że członkowie PTTK z opłaconymi składkami członkowskimi korzystają z ubezpieczenia grupowego. Uczestnicy nie będący członkami PTTK mogą wykupić ubezpieczenie za 1 zł przy zgłoszeniu udziału z numerem PESEL najpóźniej na 3 dni przed planowaną imprezą.

REGULAMIN IMPREZY

2020-01-11

W poszukiwaniu śniegu cz.I

W dniu 11.01.2020 r. rozpoczęliśmy tradycyjny cykl zimowych spacerów „Poszukiwanie śniegu I”.
Zbiórkę wyznaczono na stacji Nowa Ruda skąd szynobusem udaliśmy się do stacji Ludwikowice
Kłodzkie.
Wieś Ludwikowice Kłodzkie leżąca na granicy Wzgórz Wyrębińskich i Wzgórz Włodzickich powstała w
XIV w. choć wcześniej przebiegał przez nią szlak handlowy, zaraz po II wojnie światowej zwana też
„Małą Palestyną”.
Na starcie spaceru zjawiło się pięcioro „Gwarków Noworudzkich” + piesek Tola. Spacer przebiegał
najpierw do ronda na Drogosławiu, następnie szlakiem młoteczkowym udaliśmy się w stronę Jawornika,
gdzie rozpaliliśmy pod wiatą ognisko. Po posileniu się kiełbaską udaliśmy się do celu spaceru tj. Nowej
Rudy. Należy nadmienić, że podczas spaceru towarzyszyło na słońce, błotko, gdzie nie gdzie
zamarznięte kałuże i przepiękne widoki na Góry Sowie, z wieżą widokową w tle, Wzgórza Wyrębińskie i
Włodzickie natomiast poszukiwanie śniegu zakończyło się fiaskiem. Dlatego też zapraszam na kolejny
spacer za tydzień- może znajdziemy śnieg.
Edward Soja

Rozpiska do GOT:

Data 11.01.2020; grupa S.11; Trasa: Ludwikowice Kł.PKP – Jawornik – Nowa Ruda 9,5km, 200 m

przodownik był obecny.

Galeria zdjęć

2019-12-07

Po raz szósty na gwarkowym szlaku

7 grudnia 2019 roku to czas na naszą tradycyjną imprezę "barbórkową". To z jednej strony nasz ukłon w stronę górniczych tradycji regionu, a z drugiej - symboliczne zakończenie sezonu turystycznego w roku 2019.

Na starcie zgłosiło się 80 uczestników, w tym, oprócz noworudzkich "Gwarków" także nasze kochane "AniKije" z Noworudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dzieciaki z SKKT pod wodzą kol. Jana Okońskiego oraz koleżanki i koledzy z zaprzyjaźnionych Kół PTTK Oddziału "Ziemi Kłodzkiej".

Honory Sztygarów Zmianowych pełnili z godnością nasi najautentyczniejsi gwarkowie: kol. Andrzej Wiśniewski i kol. Edward Lada. Kol. Andrzej zadbał nawet o galowy mundur górniczy i oprawę muzyczną. Rajd nie mógł się obejść bez górniczego hymnu. Po hymnie - zapalenie znicza pod pomnikiem górniczym przy Miejskim Ośrodku Kultury i w drogę - mijając po drodze pozostałości dawnego pola górniczego w centrum miasta. Dalej ul. Słoneczną po nowej trasie spacerowo-rowerowej, w pobliżu Zakładów Górniczych "Czerwony Piaskowiec", potem niedalego dawnego pola górniczego przy Zielonej Dolinie, z pięknym widokiem na Kopalnię Surowców Skalnych "Gabro" w Słupcu i dotarliśmy do pominka górniczego na terenie Osiedla Mieszkaniowego "Górnik" przy ul. Sztygarskiej. Tu szef oddziałowej Komisji Turystyki Górskiej - kol. Piotr Janowski zapalił kolejny znicz i ruszamy do dawnej wieży wyciągowej szybu "Nowy I". Dziś to tylko symbol świetności dawnego pola "Słupiec" Kopalni Węgla Kamiennego "Nowa Ruda".

Spod wieży wróciliśmy do "Nowej Renomy" - sympatycznej i bardzo wygodnej restauracji, gdzie ugoszczono nas ciepłym posiłkiem, ciastem i napojami.

Po posiłku kol. Czesław Dominas, kol. Edward Lada, kol. Jan Okoński (wspierani przez pozostały aktyw Koła) przeprowadzili liczne konkursy ("Coś na literę", "Rysowanie węglem", "Co piszczy pod ziemią" i "Górnictwo dla dorosłych górników").

Dziękujemy wszystkim "Gwarkom" i ich sympatykom za udział w naszej tradycyjnej "Barbórce" i zapraszamy na nasze kolejne wycieczki w roku 2020!

Galeria zdjęć

2019-11-23

Na krańcach Wzgórz Włodzickich

 

Pogoda w tym dniu była słoneczna zapraszająca "Gwarków Noworudzkich" na kolejną zaplanowaną wycieczkę po okolicy. W dniu 23.11.2019 r umówiliśmy się na spotkanie na przystanku autobusowym koło stadionu. O godz.9 byli prawie wszyscy, jeszcze tylko poczekaliśmy kilkanaście minut na przyjazd grupy uczniów ze szkoły podstawowej z Ludwikowic. Razem zebrało się 15 osób. Ruszyliśmy w kierunku Włodowic,oczywiście po wcześniejszym przywitaniu wszystkich uczestników i omówieniu trasy wycieczki. Po drodze prowadzący Czesław Dominas  opowiadał o mijanych ciekawych miejscach we Włodowicach. Jednym z ciekawszych miejsc jest skrzyżowanie dróg koło kościoła. Po krótkim postoju i informacjach o tym miejscu,poszliśmy w stronę Sokolicy, zatrzymując się na moście nad Skakawą. Zobaczyliśmy ciekawostkę geologiczną na zboczach potoku i powoli skierowaliśmy się niebieskim szlakiem do góry. Po drodze podziwialiśmy widoki w kierunku Gór Sowich,Suchych i Gór Stołowych. Po godzinie byliśmy już na skraju lasu pokrywającego Gaik 505 m. Zresztą
cały ten zalesiony teren nazywany jest Gaikiem. Leśną drogą,trochę błotnistą po wczorajszym deszczu i rozjeżdżoną ciężkimi pojazdami, dotarliśmy na szczyt Gaju 502 m, gdzie zrobiliśmy odpoczynek z posiłkiem
pieczonymi kiełbaskami. W czasie odpoczynku jak zwykle przeprowadzono konkurs jednego pytania. Tym razem każdy z uczniów z Ludwikowic miał okazję sprawdzić losowo swoją wiedzę. Oczywiście wszyscy otrzymali drobną nagrodę, bo odpowiedzi były pozytywne. Po starannym przykryciu błotnistą ziemią paleniska, ruszyliśmy drogą szczytową w kierunku Gaika 505 m, dalej przez las i odkryty teren , podziwialiśmy widoki rozświetlone słońcem. Po minięciu krzyża i kapliczki skierowaliśmy się w stronę Włodowic. Dolną drogą doszliśmy o godzinie 14,20 do Nowej Rudy. Po pożegnaniu uczestników, zaproszono wszystkich na następną wycieczkę.
Uczestnicy tej uznali wycieczkę za udaną. 

tekst Czesław  Dominas zdjęcia Edward Soja.

Galeria zdjęć

2019-11-11

VI Rajd Niepodległości

Gwarkowie nie sprawdzają prognoz. Gwarkowie ustalają pogodę!

W Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada 2019 roku, zgodnie z kołową tradycją uczciliśmy święto czynem, a zatem wraz z 21 uczestnikami ruszyliśmy na podbój Wzgórz Włodzickich. Pierwszy etap to słynny (w niektórych kołach) "znikający szlak" ze stacji kolejowej Świerki Dolne do centrum miejscowości, gdzie już szykowano się do (równie tradycyjnego) Biegu Niepodległości organizowanego przez Gminę Nowa Ruda. Pamiątkowe zdjęcie na starto-mecie, kubek kawy i ruszamy.

Najpierw powoli... jak żółw ociężale... ruszyła ekipa przez łąkę ospale. Szarpnęła turystów i ciągnie z mozołem. I poszli gwarkowie, jak zawsze zespołem. A potem pod górę, przez las i zarośla prosto na wieżę co na szczycie wyrosła.

I choć na wieży nie było jeży to każdy Jerzy dziś nam uwierzy, że i młodzieży do wieży gros bieży. I tak to pod wieżą zaszło spotkanie.

Kolega Janek zupełnie chyłkiem podprowadził dzielną młódź ze Słupca. Była okazja razem poświętować.

A my hyc - na wieżę, hyc - z wieży i już na miejscu przy krzyżu palimy ognisko. No bo tradycja musi być zachowana! A po kiełbasce - prosto na Fisztyk. Klucząc między sapiącymi biego-chodziarzami docieramy do ruin dawnej wsi Sośnina (Fisztyk), gdzie w samo południe odśpiewaliśmy hymn narodowy. Pełne cztery zwrotki!

Z Fiszytka już prosto piękną trasą przez Jawornik do Nowej Rudy. Widoki naprawdę godne święta.

I tak oto dobiegł końca kolejny już Rajd Niepodległości, prowadzony przez Przewodnika Sudeckiego, kol. Witka Telusa.

Wpis do książeczki GOT:

11.11.2019 Świerki Dolne-Świerki-Włodzicka Góra-Krępiec-Nowa Ruda, grupa S.11, 15pkt GOT
Przodownik był obecny (nr leg. 8087).

Galeria zdjęć

2019-10-26

Całkiem słonecznie na Wielkiej Deszczowej

W zaskakująco ciepłą i słoneczną sobotę, 26 października 2019r. nasze Koło wzięło udział w uroczystościach oddania do użytku nowej wieży widokowej na najwyższym szczycie Gór Orlickich - Velkej Destne. Razem z nami do Zieleńca pojechali członkowie Koła z Kłodzka. Zarząd Oddziału PTTK reprezentowali: Prezes Zarządu - Piotr Wojnarowski, wiceprezes Zarządu - Witold Telus i członek Zarządu - Marek Krzan. Kol. Witek Telus pełnił także honory kierownika zamieszania.

Wygodnym autokarem z firmy Pana Piotrowskiego pojechaliśmy na parking przy "Nartoramie" w Zieleńcu, skąd wyruszyliśmy w górę, na Serlicha szlakiem niebieskim. Na parkingu pod Serlichem powitał nas serdecznie kol. Ladislav Hradecky z Klubu Czeskich Turystów (grupa z Rychnova nad Kneznou). Dalej już wspólnie z grupami czeskimi udaliśmy się szlakiem czerownym w stronę "srubu" pod szczytem Velkej Destny. Była okazja na posiłek, napoje i odbiór okolicznościowych pamiątek.

Około 12:00 bardzo licznie zgromadzeni turyści zostali powitani hymnem narodowym Republiki Czeskiej w wykonaniu "podniebnej orkiestry", potem oficjalne otwarcie i "chrzest" i już - nowa wieża na Velkej Destnie została oddana turystom.

Ciekawym akcentem były elementy tradycyjnych czeskich "czarodziejnic" - na trasie spotykaliśmy bardzo dziwne postaci - ogniste panie, błędniki, śmiechacza, kostuchę i czort wie co jeszcze.

Już po południu wróciliśmy pod Serlicha, gdzie zdążyliśmy jeszcze odwiedzić "Masarykową Chatę" i następnie wróciliśmy do Zieleńca, skąd wróciliśmy autokarem do Nowej Rudy.

Serdecznie dziękuję za udział i zapraszam na otwarcia kolejnych wież widokowych.

Wpisy do książeczki GOT:

Data: 26.10.2019
(S.14) Rozdroże pod Hutniczą Kopą - TPG Zieleniec (6p.)
(CZ) TPG Zieleniec - Velka Destna - TPG Zieleniec (8km, 100m) (9p.)
(S.14) TPG Zieleniec - Rozdroże pod Hutniczą Kopą (4p.)

Łącznie: 19 pkt GOT

Przodownik był obecny (nr. leg 8087)

Galeria zdjęć

Wszystkie materiały zawarte na stronie są własnością Koła PTTK im. "Gwarków Noworudzkich" w Nowej Rudzie.
Kopiowanie i rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą Zarządu Koła
wyłącznie z podaniem adresu strony Koła jako źródła