W naszym punkcie są dostępne znaczki członkowskie na rok 2019: 55,- normalny, 30,- ulgowy i 25,- ulgowy dla młodzieży
WAŻNE Aby na bieżąco otrzymywać informacje o zaproszeniach i relacjach na naszej stronie warto zainstalować aplikację "Nowa Ruda" (dla smartfonów z systemem Android) DO POBRANIA TUTAJ

Najbliższe imprezy (układ chronologiczny):

OrganizatorDataKoszt *)Ilość
miejsc
TrasaTrudnośćNazwaProwadzi
Koło Kłodzko2019-03-30PasterkaBiwak ZimowyTadeusz Fedoryka, PTG Krzysztof Kaszuba
Koło Nowa Ruda2019-03-30biletb/oLudwikowice-Bogusza-Nowa Ruda8km, 200m podejść, 10pkt GOT"Rajd Przebiśnieg"Honorowy Przodownik Turystyki Górskiej, Czesław Dominas
Koło Przewodników2019-04-06100 zł50Rajd autokarowyKutna HoraPrzewodnik Sudecki Andrzej Behan
Koło Nowa Ruda2019-04-13koszt autobusu 30 osob - 350 zł dzielony na uczestników30 - kto pierwszy ten lepszy .Sokołowsko - Stożek W. - Dzikowiec - Boguszów Gorce13,5 km , 600 m przew. - 19 pkt GOT"Wiosenny tulipan."Przodownik Turystyki Górskiej, Edward Lada

*) koszt w nawiasie dotyczy uczestników spoza Koła PTTK w Nowej Rudzie

Koło PTTK im. "Gwarków Noworudzkich"
w Nowej Rudzie
ma zaszczyt zaprosić Państwa
na "Rajd Przebiśnieg"
w dniu 30. marca 2019r.

Trasa wycieczki:

Ludwikowice - Dolina Szczerbnicy - Jawornik - Bogusza - Nowa Ruda

Miejsce zbiórki:

8:00 Stacja kolejowa Nowa Ruda Sprawdź rozkład jazdy

Opis trasy:

8km, 200m podejść, 10pkt GOT

Zakończenie:

około 15:00 Nowa Ruda

Kierownictwo:

Honorowy Przodownik Turystyki Górskiej, Czesław Dominas

Koszt:

bilet

Zapisy:

Najpóźniej do godz. 12:00 dnia 2019-03-29 (także w Biurze Koła, Nowa Ruda, Rynek 2, tel. 74 872 0308)

Uwagi:

Na trasie planowane jest ognisko, zatem prosimy o stosowne zaopatrzenie!

Patronat medialny:

Koło PTTK im. "Gwarków Noworudzkich" zaprasza wszystkich chętnych, nie tylko z PTTK. Przypominamy jednocześnie, że członkowie PTTK z opłaconymi składkami członkowskimi korzystają z ubezpieczenia grupowego. Uczestnicy nie będący członkami PTTK mogą wykupić ubezpieczenie za 1 zł przy zgłoszeniu udziału z numerem PESEL najpóźniej na 3 dni przed planowaną imprezą.

REGULAMIN IMPREZY

Koło PTTK im. "Gwarków Noworudzkich"
w Nowej Rudzie
ma zaszczyt zaprosić Państwa
na "Wiosenny tulipan."
w dniu 13. kwietnia 2019r.

Trasa wycieczki:

Sokołowsko - Stożek Wlk.-Dzikowiec - Boguszów Gorce

Miejsce zbiórki:

08-00 MOK, Nowa Ruda
07-50 InterMarche, Słupiec

Opis trasy:

13,5 km , 600 m przew. - 19 pkt GOT

Zakończenie:

pkp Boguszów 16-06 - Nowa Ruda przyjazd 17-21

Kierownictwo:

Przodownik Turystyki Górskiej, Edward Lada

Koszt:

koszt autobusu 30 osob - 350 zł dzielony na uczestników

Zapisy:

Najpóźniej do godz. 12:00 dnia 2019-04-11 (także w Biurze Koła, Nowa Ruda, Rynek 2, tel. 74 872 0308)

Uwagi:

Wycieczka dość wymagająca, 2 góry do podejścia . Na trasie planowane ognisko , trzeba się zaopatrzyć , jeżeli będą chętni na przystanek pks szpital i drogosław skrz. poinformować przy zapisach. Z Słupca wyjazd 07-50 , MOK 08-00.Gdyby byli chętni na zwiedzenie cerkwi ,jeżeli będzie to możliwe ,to też zgłosić przy zapisie (wiąże to się z dodatkową opłatą ok. 50 zł za grupę). powrót z pkp Nowa Ruda do Słupca we własnym zakresie .pytania mail edol02@wp.pl .zaliczka na bus wynosi 20 zł płatna przy zapisie , ewentualna dopłata i rozliczenie w dniu wycieczki , po 10-04 niewycofana zaliczka przepada .ilość miejsc ograniczona 30 osób. zapraszamy.

Patronat medialny:

Koło PTTK im. "Gwarków Noworudzkich" zaprasza wszystkich chętnych, nie tylko z PTTK. Przypominamy jednocześnie, że członkowie PTTK z opłaconymi składkami członkowskimi korzystają z ubezpieczenia grupowego. Uczestnicy nie będący członkami PTTK mogą wykupić ubezpieczenie za 1 zł przy zgłoszeniu udziału z numerem PESEL najpóźniej na 3 dni przed planowaną imprezą.

REGULAMIN IMPREZY

2019-03-23

Wapniarka z zawilcami i śnieżycą w tle

W dniu 23.03.2019 r Koło PTTK "Gwarków Noworudzkich" wzięło udział w Rajdzie rozpoczynającym sezon turystyczny Oddziału PTTK w Kłodzku. Na rajd trasą: Bystrzyca Kłodzka-Krzyżowa-Piotrowice-Przeł. Mielnicka-Wapniarka wybrało się aż 17 osób, w tym maleńka Tosia z mamą oraz wierny pies Joli i Andrzeja. Tosia oczywiście "wędrowała" w plecaku swojej mamy.
Wędrówkę rozpoczęliśmy dojazdem do Gorzanowa i pociągiem do Bystrzycy Kłodzkiej,skąd czarnym szlakiem "Jana Szczypińskiego wędrowaliśmy przez Stary Waliszów do Krzyżowej i dalej do Piotrowic szlakiem "Jakubowym" a następnie zielonym przez piękne lasy ukwiecone przylaszczkami i podbiałami, do Przełęczy Mielnickiej i na Wapniarkę.
Pogoda była słoneczna stąd i nasze humory były takie same. Na Wapniarkę dotarła też grupa kłodzka idąca inną trasą.
Pieczenie kiełbasek i posilanie się  oraz odpoczynek bo okazało się, że przeszliśmy 17 km, a dodając zejście do Gorzanowa to 20 km. Prezes Oddziału Piotr Wojnarowski i vice prezes Krzysztof Kaszuba przywitali wszystkich i wręczyli odznaki zdobyte przez uczestników oraz wyróżnienia. Z naszego koła uhonorowano aż trzech kolegów: Edwarda Ladę, Edwarda Soję i Andrzeja Wiśniewskiego. Jeszcze tylko wspólne zdjęcia, miłe rozmowy,pożegnania,zapowiedzi spotkań na innych imprezach turystycznych i powoli zaczęliśmy schodzić z Wapniarki w kierunku Gorzanowa, skąd już wyjazd do Nowej Rudy.
Podsumowując impreza była radosna i miła.

Galeria zdjęć

2019-03-18

Rekonstrukcja Zarządu Koła

W dniu 18. marca 2019r. na zebraniu Zarządu Koła PTTK im. "Gwarków Noworudzkich" w Nowej Rudzie nastąpiły ważne zmiany w strukturach Zarządu.

Dotychczasowa Prezes Zarządu, kol. Elżbieta Bisikiewicz złożyła wniosek o przyjęcie rezygnacji z funkcji Prezesa Zarządu Koła.

Tu pełna treść oświadczenia

Wniosek został przyjęty w drodze głosowania, większość członków Zarządu poparła wniosek kol. Elżbiety Bisikiewicz, w związku z czym Zarząd podjął uchwałę nr 1/03/2019 o przyjęciu rezygnacji.

Członkowie Zarządu po burzliwych obradach i wielu głosowaniach przyjęli dalsze zmiany w składzie Zarządu:

Funkcję Prezesa Zarządu Koła, zgodnie ze Statutem Koła i Regulaminem Oddziału PTTK, będzie pełnił Przodownik Turystyki Górskiej, kol. Edward Lada

Funkcję Wiceprezesa Zarządu Koła podejmie Przodownik Turystyki Górskiej, kol. Witold Telus

Funkcję Sekretarza Zarządu Koła będzie pełniła kol. Elżbieta Bisikiewicz

Skarbnikiem Koła pozostaje kol. Beata Szałęga

Członkiem Zarządu pozostaje Honorowy Przodownik Turystyki Górskiej, kol. Czesław Dominas

Po zakończonych głosowaniach Zarząd przyjął Uchwałę nr 2/03/2019 o rekonstrukcji Zarządu, w związku z czym serdecznie dziękujemy wieloletniej i bardzo zasłużonej Prezes Zarządu, kol. Elżbiecie Bisikiewicz za pełną poświęcenia służbę dla Koła, składamy gratulacje kol. Edwardowi Ladzie i życzymy sukcesów w trudnej misji prowadzenia działalności Koła.

Zarząd Koła jednocześnie apeluje do pozostałych członków Koła o rozsądek i współpracę. Przypominamy, że nasze Koło nie jest przedsiębiorstwem turystycznym i nie zajmuje się organizacją imprez komercyjnych. Naszym celem jest promowanie turystyki i krajoznawstwa.

Przypominamy, że Plan Pracy jest dziełem wszystkich zainteresowanych członków Koła, w każdej chwili można zgłosić wniosek o jego uzupełnienie o własny pomysł imprezy. Zarząd Koła zawsze z ogromną radością wita wszelkie formy wsparcia działań Koła, zwłaszcza w formie samodzielnego zorganizowania rajdu lub wycieczki według własnego pomysłu.

Galeria zdjęć

2019-02-16

Rajd Czerwony Piaskowiec

W dniu 16.02.2019 r. jedenaścioro „Gwarków Noworudzkich” + piesek „Tola” spotkało się pod Intermarche w Nowej Rudzie Słupiec, aby odbyć spacer pod nazwą „Rajd Czerwony Piaskowiec”. Uczestnicy rajdu, jak pisze historia, spotkali się w starodawnej wsi łańcuchowej wzmiankowanej w 1327 roku jako Slegelonis villa. Trasa naszego rajdu wiodła początkowo Głównym Szlakiem Sudeckim im. M. Orłowicza. Na ul. Połoniny dołączyło do nas jeszcze czworo „Gwarków Noworudzkich” i wędrowaliśmy mozolnie pod górę szlakiem czerwonym aż do wejścia na Drogę Krzyżową. Dalsza wędrówka mogłaby być utrudniona ze względu na oblodzenie Drogi Krzyżowej dlatego powędrowaliśmy leśną drogą i osiągnęliśmy cel rajdu - szczyt Góry Wszystkich Świętych oraz wieżę widokową. Pod wiatą rozpaliliśmy ognisko i po chwili wewnątrz unosił się aromat pieczonych kiełbasek. Kolega Czesław Dominas przeprowadził konkurs jednego pytania, który wygrała koleżanka „OLEK” za co otrzymała nagrodę. Po posiłku i sesji zdjęciowej, w blasku słońca, udaliśmy się w drogę powrotną bez szlaku wokół Góry Kościelec, tak aby ominąć oblodzoną drogę. W związku z tym, że niektórzy uczestnicy trasę tą pokonywali po raz pierwszy, grupę początkowo prowadziła koleżanka Małgosia Kuczaj a potem jedna z najmłodszych uczestniczek Halinka Zychowicz. Trasa biegła po zaśnieżonych bezdrożach wokół Kościelca, potem przez Osiedle Waryńskiego, ul. Szkolną, Radkowską i tak dotarliśmy do miejsca rozpoczęcia spaceru. W dobrych humorach rozstaliśmy się jednocześnie obiecując sobie, że znowu spotkamy się na szlaku.
Edward Soja

Wpis do książeczki GOT:
Data odbycia wycieczki - 16.02.2019
Trasa wycieczki    - Nowa Ruda Słupiec - Góra Wszystkich Św. - Nowa Ruda Słupiec (10km., 300 m.)
Nr grupy górskiej wg reg. GOT PTTK - S.11
Punków wg reg. GOT PTTK - 13
Czy przodownik był obecny - tak

Galeria zdjęć

2019-02-09

Rajd Śnieżynka

9.02.2019r. 16 noworudzkich gwarków zebrało się na stacji PKP w Ludwikowicach Kłodzkich, gdzie historia wiąże się z dniem dzisiejszym, by wziąć  udział w Rajdzie Śnieżynka. Część  osób przyjechała własnym transportem, część koleją.

            Trasa rajdu : dookoła Gruntowej Góry. Dzień przywitał nas wiatrem. Potem pogoda nam dopisała.  Gotowi na przygodę wyruszyliśmy zielonym szlakiem ulicą Kościuszki. Gęsiego po mało udeptanym szlaku, pod ośnieżonymi drzewami, dotarliśmy do rozdroża pod Gruntową. Po drodze  podziwialiśmy piękne krajobrazy. Humory dopisywały . Była nawet próba ulepienia bałwana .

            Po krótkim odpoczynku czarnym szlakiem schodzimy w dół kierując się do Centrum Rekreacji Harenda. Droga była oblodzona. Kolega Czesław założył raki, by bezpiecznie dotrzeć do Harendy nad Sowim Potokiem.

           Zwiedzamy Mini ZOO. Dostojny bizon , w trakcie posiłku, pozuje nam do zdjęć. Muflony, owce, daniele, lamy,dziki a nawet osiołek przyglądały nam się ciekawie.

W gospodzie nad zamarzniętym stawem mamy przystanek. Gorąca herbata i kawa, kwaśnica, obowiązkowe frytki dla młodzieży i co kto lubi spożywaliśmy wśród rozmów i śmiechu.

            Ale to nie koniec.

            Kolejnym punktem Rajdu Śnieżynka  było zwiedzanie sali myśliwskiej. Na wejściu szerokie, kamienne schody. Wita nas niedźwiedź. Na ścianach rozpięte skóry z wilków. Wśród antyków patrzą na nas jelenie, łosie.  Na suficie ogromny żyrandol zbudowany z poroży. Wszędzie trofea myśliwskie. Sala robi na nas wrażenie.

            Wracamy gęsiego asfaltową drogą aż do nasypu kolejowego. Następnie wzdłuż torów kolejowych do stacji PKP w Ludwikowicach Kłodzkich. Góral opowiada  ciekawostki z historii wsi, pokazuje zabytki i ciekawe miejsca. Dziękuje za wspólne wędrowanie.

Galeria zdjęć

2019-01-26

Sopelkowy spacer

Drugi tegoroczny zimowy spacer "Sopelek” był zaplanowany na trasie : rynek – ul Cicha - Zacisze – ul Kołowa – MOK.

Niestrudzonym wędrowcom nie straszny śnieg, czy mróz, ciągle zwiedzają, maszerują. Po drodze przypominamy sobie historyczne miejsca naszego miasta: plac szpitalny, portal "dzień i noc” przy aptece, dawny ZMS ( późniejsza Romantika), na ul Cichej dom bez klatki schodowej. Najwyższy most kolejowy na trasie Kłodzko -Wałbrzych (36 m wys), był kiedyś najwyższym mostem na całym Śląsku. Na ulicy Cichej przed wojną był też basen kąpielowy zasilany wodą z Woliborki.

Przy ul Mała Kolonia mijamy stary kamieniołom, gdzie znaleziono skamieliny jaszczurki , której replika wisi w ratuszu. Obok starej leśniczówki robimy tradycyjne ognisko, które kończy mini konkurs kolegi Czesława (wygrała Ala).


Serdecznie zapraszamy na kolejny zimowy spacer .

Punkty GOT: Grupa S.11 Nowa Ruda-Stara Leśniczówka-Nowa Ruda (5 km + 200 m) 7 pkt GOT Przodownik był obecny

Galeria zdjęć

Wszystkie materiały zawarte na stronie są własnością Koła PTTK im. "Gwarków Noworudzkich" w Nowej Rudzie.
Kopiowanie i rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą Zarządu Koła
wyłącznie z podaniem adresu strony Koła jako źródła